Kompletní péče

Poskytujeme kompletní péči.

Moderní přístroje

Naše veterinární ordinace je vybavena nejmodernějšími přístroji, jakými jsou např. sono zařízení či biochemický a hematologický analyzátor krve.

Prodej krmiv

V naší ordinaci můžete zakoupit vysoce kvalitní krmiva oblíbených značek ROYAL CANIN, Eminent, Hills či Purina.

Nejčastější případy u plazů

Nejčastějším důvodem, kdy přinesou studenokrevné zvíře do ordinace, je nechutenství. Začínáme anamnézou, kdy majitele důkladně vyzpovídáme o umístění zvířete, podmínkách chovu, osvětlení a další a další otázky…. Následně se zvíře vyšetří, zhodnotí se výživný stav, postoj končetin, obranné reflexy, zkontroluje se tlama, poslechnou se plíce a následně se palpačně překontroluje obsah dutiny břišní. Lze doplnit diagnostiku o sonografii, rentgenové vyšetření, parazitologické vyšetření, odběr krve. Samozřejmě spousta zvířat je při přemisťování ve stresu a jejich chování je někdy tím zkresleno. V těchto případech si necháváme zvířata na pozorování v našich hospitalizačních teráriích.

Nejčastějším problémem bývá rachitis u želv a ještěrek – nevhodná suplementace minerálních látek – vznikají deformity krunýře, deformity páteře, končetin, následná svalová slabost.

Dále může být nechutenství a zaostávání v růstu způsobeno přítomností vnitřních parazitů. U těchto zvířat nelze paušálně použít odčervovací preparáty, jak je člověk většinou zvyklí. Určitá přítomnost parazitů ve střevě je vyžadována, a proto je důležité nejprve udělat parazitologické vyšetření, a na základě zjištění přítomnosti vajíček parazitů a jeho diagnostice, následně použít specifický preparát.

Dalším případem je obturace střeva. Vzniká podáváním nevhodné stravy, dehydratací, případně pozřením nevhodného substrátu (písek, lignocel, kamínky,…).Zvíře se snaží vyprázdnit i několik dní, ale neúspěšně. Následně přestane přijímat potravu, není aktivní a v břiše je často hmatatelný tuhý útvar. Lze pomoci koupelemi ve vlažné vodě, podávat laktulózu perorálně, tak i kloakálně. Pokud nedosáhneme úspěšného vyprázdnění, je potřeba přistoupit k chirurgickému řešení problému.

Další kategorií jsou samice ještěrů. U nich dochází k růstu folikulů na ováriích a nebo k zadržení snůšky vajec. V obou  případech samice přijímají menší množství potravy (někdy i zcela přestanou přijímat potravu) a  současně se jim nápadně zvětšuje objem břicha.  Při zadržení snůšky intenzivně hrabou a tlačí, ale bez efektu. Než dojde k chirurgickému řešení, lze zahájit léčbu konzervativně, a to pomocí podpůrné terapie. Vše závisí na stavu zvířete a na dohodě s majitelem.